Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Toyota Yaris Cross z tytułem World Urban Car 2022
  1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Yaris Cross Światowym Samochodem
14 kwietnia 2022

Yaris Cross Światowym Samochodem Miejskim Roku 2022

Ogłoszono wyniki konkursu World Car of the Year 2022
Na New York International Auto Show zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu World Car of the Year. Tytuł World Urban Car 2022 zdobyła nowa Toyota Yaris Cross.

W kategorii World Urban Car 2022 do konkursu zakwalifikowano początkowo pięć samochodów z całego świata, w tym Toyotę Yaris Cross. 15 marca ogłoszono krótką listę trzech finalistów. Wyboru dokonało jury złożone ze 102 uznanych dziennikarzy z 33 krajów świata. Polskie media motoryzacyjne reprezentował Maciej Pertyński, renomowany dziennikarz i członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Motoryzacyjnych (PSDM) oraz redaktor naczelny portalu internetowego Stowarzyszenia pressauto.pl.

„Yaris Cross, mimo że jest to stosunkowo nieduży samochód, może mieć napęd na cztery koła, jest oszczędny, niskoemisyjny, bardzo dobrze się prowadzi i pewnie pokonuje zakręty. Jest także bardzo zwrotny i nie boi się krawężników. Ewentualnie można by od niego oczekiwać wyższej jakości materiałów wykończeniowych w niektórych miejscach” – powiedział Maciej Pertyński, dziennikarz motoryzacyjny i polski juror World Car of the Year.

„Warto pamiętać, że wśród jurorów tej nagrody jest wielu entuzjastów wysokich obrotów i głośnych pomruków potężnego silnika spalinowego. Biorąc pod uwagę, że w Yarisie Cross mamy do czynienia z niewielkim, wolnossącym, 3-cylindrowym silnikiem i napędem hybrydowym, można powiedzieć, że nowy model Toyoty przebił wiele szklanych dachów. Tym bardziej należy mu się uznanie” – kontynuował Maciej Pertyński.

„Jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem nagrody „World Urban Car”. Zawsze koncentrowaliśmy się na tym, by tworzyć dobre samochody kompaktowe. Yarisa Cross opracowaliśmy w taki sposób, aby mimo niewielkiego nadwozia oferował przestronne wnętrze i duży bagażnik, a także mocny i oszczędny napęd. Ta nagroda będzie dla nas motywacją, by dalej opracowywać wysokiej jakości samochody, które odpowiadają na potrzeby kierowców. Będziemy też nadal promować niskoemisyjne, przyjazne dla środowiska samochody, które przyczyniają się do ograniczania emisji CO2” – podkreślił główny inżynier Takatomo Suzuki z działu samochodów kompaktowych Toyota Motor Corporation.

Toyota Yaris Cross najlepszym miejskim samochodem

Yaris Cross został zbudowany na wydłużonej platformie TNGA-B. To najmniejszy SUV Toyoty, który może być wyposażony w napęd na cztery koła AWD-i. Do wyboru jest zarówno wersja z silnikiem benzynowym, jak i z napędem hybrydowym, który powstaje w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Warto podkreślić, że Yaris Cross jest najoszczędniejszym SUV-em Toyoty. Samochód w hybrydowej wersji z napędem na przód zużywa średnio od 4,4 l/100 km, a w wariancie AWD-i – od 4,7 l/100 km.

Yaris Cross charakteryzuje się bardzo sztywną konstrukcją i jest wyposażony w systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense 2.5. Miejski model Toyoty został wybrany najbezpieczniejszym samochodem w swojej klasie wg Euro NCAP. Yaris Cross jest także pierwszym modelem z systemem multimedialnym nowej generacji Toyota Smart Connect® z kolorowym ekranem dotykowym (9'' HD), nawigacją Connected z mapami online i 4-letnią darmową transmisją danych, bezprzewodową łącznością ze smartfonami przy pomocy Apple CarPlay* i Android Auto®.

Nagroda World Urban Car

World Car Awards to konkurs, którego celem jest przedstawienie osiągnięć światowego rynku motoryzacyjnego. Został on zainaugurowany w 2003 roku. Jego pierwsza edycja została rozstrzygnięta w styczniu 2004 roku.

Samochody, by zakwalifikować się do tegorocznej edycji konkursu w kategorii World Urban Car, musiały spełnić szereg wymagań:

  • produkcja – przynajmniej 5000 samochodów rocznie,

  • dostępność – przynajmniej na dwóch dużych rynkach (w Europie, Chinach, USA, Japonii, Indiach, Korei czy Ameryce Łacińskiej) i na dwóch kontynentach między 1 stycznia 2021 roku a 30 marca 2022 roku,

  • długość – nieprzekraczająca 4,2 m,

  • dopuszczenie do ruchu na drogach publicznych.

* Apple CarPlay jest znakiem towarowym Apple Inc.