Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Rynkowy sukces Yarisa Cross w Europie | Toyota
 1. Świat Toyoty
 2. Nowości
 3. Rynkowy sukces Yarisa Cross w Europie
22-07-2022

Rynkowy sukces Yarisa Cross w Europie

Ponad 125 000 sprzedanych egzemplarzy
W drugiej połowie 2021 roku do sprzedaży trafił nowy model Toyoty – Yaris Cross. Od tego czasu w Europie sprzedano już 125 000 egz. tego miejskiego SUV-a. 94% egzemplarzy kupionych przez Europejczyków miało napęd hybrydowy. Polska stała się szóstym największym rynkiem Yarisa Cross w Europie.

Imponujący debiut Yarisa Cross w Europie

 • W lipcu 2021 roku francuską fabrykę Toyoty w Valenciennes opuścił pierwszy Yaris Cross, a do końca roku na drogi wyjechały 22 743 egz. tego modelu. Swój potencjał miejski SUV Toyoty zademonstrował w 2022 roku, kiedy to od stycznia do sierpnia europejscy klienci kupili 102 816 egz.

  Łącznie od lipca 2021 roku do sierpnia 2022 roku do kierowców w Europie trafiło 125 559 Yarisów Cross.

Napęd hybrydowy najczęstszym wyborem

 • 94% Yarisów Cross opuszczających salony marki miało napęd hybrydowy (118 089 egz.). Składa się on z trzycylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1,5 l, silnika elektrycznego, przekładni planetarnej, konwertera i baterii trakcyjnej, którymi zarządza jednostka sterująca PCU. Główne komponenty napędu, takie jak silnik benzynowy, przekładnia i silniki elektryczne, są produkowane w polskich fabrykach TMMP w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. 

  Warto podkreślić, że hybrydowy Yaris Cross to najoszczędniejszy SUV w gamie Toyoty. Auto o mocy 116 KM z napędem na przód zużywa średnio 4,4–5,0 l/100 km benzyny i emituje 101–113 g/km CO2. Wersja AWD-i potrzebuje średnio 4,7–5,1 l/100 km paliwa i generuje 106–115 g/km CO2.

Yaris Cross na polskim rynku

 • Polska stała się jednym z największych europejskich rynków dla Yarisa Cross. Sprzedano tu 6546 egz. tego modelu, co usytuowało Polskę na szóstym miejscu, tuż za największymi europejskimi rynkami – Włochami, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami i Hiszpanią. 

  Pod względem sprzedaży hybrydowych wersji Polska również znajduje się na szóstym miejscu. Klienci w naszym kraju kupili 5343 egz. Yarisa Cross Hybrid, co stanowi ponad 81% całkowitej sprzedaży modelu.

W Polsce Yaris Cross debiutował w październiku 2021 roku, a już w grudniu tego samego roku model ten znalazł się w gronie trzech najpopularniejszych SUV-ów segmentu B. Od tamtej pory miejski SUV Toyoty nieprzerwanie utrzymuje pozycję na podium. 

W lipcu 2022 model zanotował największą miesięczną liczbę rejestracji w swojej historii – 904 egz. Dało mu to drugie miejsce i rekordowy udział w segmencie B-SUV – 19%. Miesiąc później na polskim rynku zarejestrowano 854 egz. Yarisa Cross, co pozwoliło mu utrzymać drugie miejsce w segmencie.

Miejski Samochód Roku 2022 – Yaris Cross

Yaris Cross to model, wraz z którym Toyota zadebiutowała w europejskim segmencie B-SUV. Napęd hybrydowy 4. generacji łączy on z możliwościami rasowego SUV-a. Auto powstało na platformie GA-B w architekturze TNGA, dzięki której zyskało bardzo sztywne i lekkie nadwozie, nisko położony środek ciężkości oraz zwinność i właściwości jezdne na poziomie hatchbacka. 

Wszystko to zostało docenione przez ekspertów motoryzacji. Yaris Cross zdobył tytuł Światowego Samochodu Miejskiego Roku 2022 w konkursie World Car of the Year.

Nagroda Top Performers Euro NCAP

 • Warto zaznaczyć, że Yaris Cross jest też najbezpieczniejszym samochodem w swojej klasie, co potwierdziły testy Euro NCAP. Auto nie tylko uzyskało 5 gwiazdek w testach zderzeniowych i badaniach skuteczności systemów bezpieczeństwa, ale zostało uznane przez tę organizację za najbezpieczniejszy samochód 2021 roku w klasie „Small MPV”. 

  Nowy model oferuje w standardzie komplet systemów wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense 2.5, który zawiera m.in. układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia oraz inteligentny tempomat adaptacyjny.