Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Na europejskim rynku pojawi się nowa Toyota bZ4X
  1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Nowa elektryczna Toyota bZ4X wchodzi na europejski rynek
31 marca 2022

Na europejskim rynku pojawi się nowa Toyota bZ4X

SUV z bateryjnym, elektrycznym napędem
Latem 2022 roku na europejskim rynku pojawi się nowa Toyota bZ4X – pierwszy model z linii bateryjnych samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero). Będzie się on charakteryzował świetnymi właściwościami jezdnymi i wyjątkowo przestronną kabina. Dane homologacyjne potwierdzają zasięg na jednym ładowaniu do 516 km z napędem na przód i do 470 km z napędem na cztery kola XMODE.
Toyota bZ4X – pierwszy model z nowej serii samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero) – jest gotowy do wprowadzenia do sprzedaży w Europie.
Nowy elektryczny SUV powstał na bazie platformy e-TNGA, przeznaczonej specjalnie dla aut elektrycznych zasilanych bateriami. Nowoczesna stylistyka, przestronne wnętrze, pojemny bagażnik i możliwości jezdne rasowego SUV-a – oto cechy charakterystyczne Toyoty bZ4X.
Wraz z nowym modelem debiutuje też zupełnie nowy system napędu na cztery koła XMODE, oparty na współpracy niezależnych silników elektrycznych przy przedniej i tylnej osi. Zapewnia on wyjątkowe możliwości terenowe oraz świetną przyczepność i bezpieczeństwo w codziennej jeździe przy zmiennych warunkach pogodowych.
Dane homologacyjne, przeprowadzone zgodnie z procedurą WLTP, potwierdzają wyjątkowo duży zasięg Toyoty bZ4X oraz niskie zużycie energii. Samochód z 204-konnym silnikiem napędzającym przednie koła może przejechać do 516 km po naładowaniu baterii do pełna, zużywając średnio 14,3 kWh/100 km. Auto z dwoma silnikami o łącznej mocy 217 KM, napędzającymi przednią i tylną oś, uzyskało wyniki do 470 km zasięgu i 15,8 kWh/100 km zużycia energii. Dane te mogą się nieco różnić w zależności od konkretnych wersji wyposażenia na poszczególnych rynkach i masy pojazdu.
W nowej Toyocie bZ4X zastosowano baterię trakcyjną o pojemności 71,4 kWh. Jest ona utrzymywana w optymalnej temperaturze przy pomocy specjalnego systemu ogrzewania i chłodzenia. Jej zaawansowana konstrukcja jest wynikiem ponad 25-letnich doświadczeń Toyoty w doskonaleniu technologii zelektryfikowanych samochodów.
Pewność, jaką marka wiąże z jakością i trwałością produkowanych przez siebie akumulatorów trakcyjnych, znajduje odzwierciedlenie w fabrycznej gwarancji na baterie. Obowiązuje ona 8 lat, z limitem przebiegu do 160 000 km. Aby móc zagwarantować klientom tak wysoką jakość, Toyota tak długo doskonaliła baterię do bZ4X, aż osiągnęła trwałość na poziomie 70% po 10 latach i pokonaniu 1 000 000 kilometrów.
Pierwsze egzemplarze Toyoty bZ4X do europejskich klientów trafią latem 2022 roku. Ceny auta zaczynają się od 206 900 zł. Oferta obejmuje cztery wersje wyposażenia – Comfort, Prestige, Executive i Premiere Edition. Dostępne jest także wyposażenie dodatkowe, w tym ładowarka Wallbox Home za 3500 zł lub Wallbox Connected w cenie 6500 zł.