Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame | Toyota
  1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Taiichi Ohno, twórca Toyota Production System
22 sierpnia 2022

Taiichi Ohno doceniony za zrewolucjonizowanie globalnej motoryzacji

Twórca Toyota Production System został uhonorowany podczas gali w Detroit

Twórca Toyota Production System – Taiichi Ohno – podczas uroczystej gali w Detroit został włączony do prestiżowej Automotive Hall of Fame. Jego rewolucyjne innowacje wykraczają daleko poza sektor motoryzacji.

Włącznie do Automotive Hall of Fame to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień. W ten sposób honorowani są najważniejsi i najwybitniejsi przedstawiciele branży motoryzacyjnej, ci, których dokonania zmieniały bieg historii, wpływały na kształtowanie się sektora motoryzacji czy usług związanych z mobilnością. W 2022 roku zaszczytu tego dostąpił Taiichi Ohno, japoński inżynier i wieloletni menedżer Toyoty.

Taiichi Ohno jest twórcą Toyota Production System (TPS), czyli zbioru technik i narzędzi do zarządzania procesami, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności produkcji. Zrewolucjonizowało nie tylko japońską motoryzację, ale też cały sektor globalnie.

Zmarły w 1990 roku Ohno swoje rewolucyjne pomysły opisał w trzech książkach: wydanej w 1978 roku „Toyota Productiojn System”, „Workplace Management” z 1984 roku oraz „Just-in-time for Today and Tomorrow” z 1988 roku.

„To dla mnie wielki zaszczyt, że Taiichi Ohno został doceniony i wyróżniony. Był pionierem w sektorze motoryzacji i jedną z najważniejszych postaci w historii Toyoty. Proponowane przez niego rozwiązania z dziedziny zarządzania produkcją nie tylko były innowacyjne, ale też skuteczne. Produktywność naszej firmy wzrosła o 400% w ciągu 10 lat. Do dziś z jego rozwiązań korzystają firmy z wielu gałęzi biznesu” – podkreślił Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

Z Toyotą Ohno związany był od 1932 roku. Karierę zaczynał jeszcze w przedsiębiorstwie produkującym maszyny włókiennicze. W 1943 roku przeszedł do firmy zajmującej się produkcją samochodów. Przez lata współpracował z Kiichiro Toyodą, dziadkiem Akio.

„Stworzony przez Ohno TPS zmienił nie tylko podejście do procesów produkcyjnych w motoryzacji, ale wpłynął na cały otaczający nas świat. Z jego zasad korzystają m.in. banki żywności, szpitale, fundacje” – dodał Chris Nielsen, wiceprezes Toyota Motor North America.

W 2022 roku do Automotive Hall of Fame włączeni zostali także Alma i Victor Green, Lu Guanqiu, Ferrucio Lamborghini oraz Lyn St. James.