Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Indywidualne tablice rejestracyjne - jak to zrobić? | TOYOTA
21 września 2023

Indywidualne tablice rejestracyjne

Wyraź siebie na drodze
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz częstszy widok na polskich drogach. Dla osób, które pragną spersonalizować swoje auto, kreatywny napis w miejscu standardowego numeru może być atrakcyjnym wyróżnikiem. Sprawdźmy, ile kosztuje taka przyjemność i gdzie należy złożyć wniosek?

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne czy personalizowane tablice rejestracyjne dają każdemu właścicielowi pojazdu możliwość zamiany losowego ciągu znaków na bardziej osobisty. Oczywiście, nie oznacza to, że będziemy w stanie podpisać nasze auto imieniem i nazwiskiem lub umieścić na nim cytat z ulubionego utworu. Istnieją konkretne wytyczne i ograniczenia dotyczące wyglądu naszej tablicy oraz limit znaków, którego należy przestrzegać.

Indywidualne tablice rejestracyjne, podobnie jak standardowe, składają się z dwóch członów. Pierwszy to wyróżnik województwa. Zamiast standardowego 2- lub 3-literowego ciągu znaków, tablice indywidualne zawierają jedną literę i cyfrę od 0 do 9 (np.: w województwie mazowieckim dopuszczalne są kombinacje W0, W1, W2 itd.). Prawa strona tablicy daje większe pole do popisu, ponieważ można umieścić na niej od 3 do 5 liter, z których ostatnie dwie mogą zostać zastąpione liczbami. Przykładowo, dla wyróżnika W0 oraz litery A i cyfry 1 daje to następujące kombinacje:

W0 AAA W0 AAAA W0 AAAAA
W0 AA1 W0 AAA1 W0 AAAA1
W0 A11 W0 AA11 W0 AAAA1
W0 A11 W0 AA1A W0 AAA11

 

Indywidualne tablice rejestracyjne – dowód naszej kreatywności

Tablice indywidualne nie mogą zawierać obraźliwych komunikatów, zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych. Oczywistym jest też, że nie możemy wybrać wyróżnika, którego ktoś już używa. Aby sprawdzić dostępność tablic indywidualnych, możemy zadzwonić do wydziału komunikacji lub posłużyć się wyszukiwarkami oferowanymi przez niektóre Urzędy Miast wojewódzkich:

Poznań: https://www.poznan.pl/mim/eurzad/tablice_indywidualne.html#info (Opens in new window)

Olsztyn: https://tablice.olsztyn.eu (Opens in new window)

Wrocław: https://wyszukiwarkaitr.cui.wroclaw.pl (Opens in new window)

Kielce: http://aplikacje.kielce.eu/tablice/ (Opens in new window)

Jeżeli jesteśmy mieszkańcami województw, które nie oferują tego typu usługi, możemy skorzystać z tworzonej przez społeczność wyszukiwarki ogólnopolskiej:

https://wptr.pl/dobazy/expind.php?w=W (Opens in new window)

O tym, czy wymyślony przez nas napis ostatecznie pojawi się na naszym aucie, decyduje urzędnik, który akceptuje wniosek. Problem może pojawić się w momencie, gdy popuścimy wodze fantazji i postanowimy wykorzystać oznaczenie lokalizacji jako integralną część napisu, ale pomyślnie zarejestrowane kombinacje – P0 BABCI, N0 LIMIT czy T0 YOTA – pokazują, że pole do popisu jest duże, a akceptujący wnioski również posiadają poczucie humoru.

Niezbędne formalności

Aby wyrobić indywidualne tablice, należy złożyć wniosek do właściwego wydziału komunikacji. Jest to ten sam druk, którego używamy podczas rejestracji nowego lub używanego samochodu. Drugim niezbędnym krokiem jest uiszczenie opłaty, która w przypadku personalizowanych tablic samochodowych wynosi równe 1000 zł. Urzędnicy mają 10 dni na podjęcie decyzji i zaakceptowanie lub odrzucenie zaproponowanego wyróżnika. Jeżeli opinia jest pozytywna, średni czas oczekiwania na tablice wynosi 3 tygodnie. W tym czasie pojazdy, które nie posiadają wydanych tablic, otrzymują tablice tymczasowe umożliwiające poruszanie się po drogach. Jeżeli decyzja urzędnika będzie negatywna, niestety nie będziemy mieli możliwości się od niej odwołać.

Co w przypadku sprzedaży auta?

W Polsce tablice są przypisane do auta, a nie do właściciela. Po zmianie przepisów 31 stycznia 2022 roku nie ma już obowiązku wymiany tablic w aucie zakupionym i zarejestrowanym w kraju. Oznacza to, że następny właściciel może przejąć indywidualne tablice i poruszać się na nich, nawet jeżeli mieszka na przysłowiowym drugim końcu Polski (dotychczas taka możliwość istniała wyłącznie dla osób zameldowanych w tym samym powiecie). Sprzedający nie może zachować indywidualnego wyróżnika i przełożyć go na kolejne auto, dopóki nie wróci on do puli dostępnych numerów.