Toyota Sosnowiec o./Dąbrowa Górnicza - Jak przewozić dzieci w samochodzie? | TOYOTA

JAK PRZEWOZIĆ DZIECI W SAMOCHODZIE?

KAŻDY RODZIC, PRZEWOŻĄC DZIECI SAMOCHODEM, POWINIEN PRZEDE WSZYSTKIM ZADBAĆ O ICH BEZPIECZEŃSTWO.

Każdy rodzic, przewożąc dzieci samochodem, powinien przede wszystkim zadbać o ich bezpieczeństwo. Dlatego oprócz poznania aktualnie obowiązujących przepisów, należy kierować się także zdrowym rozsądkiem i dobrem najmłodszych pasażerów. Poniżej kilka kluczowych zasad, o których warto wiedzieć.

 

Przewożenie dziecka w samochodzie – przepisy 2019

Na wstępie zapoznajmy się z aktualnymi przepisami.

  1. Dzieci do 3 lat bezwzględnie muszą jeździć tylko w foteliku. Maluchy w tym wieku mogą być przewożone także na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, ale tylko wtedy, gdy przdnia poduszka powietrzna w tym miejscu jest wyłączona.
  2. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą jeździć w foteliku lub podstawce i wyłącznie na tylnych siedzeniach. Nie ma tu znaczenia ani wiek, ani waga. Co ważne, dziecko w foteliku lub podstawce koniecznie musi być jeszcze przypięte pasami bezpieczeństwa

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Istnieją jednak nieliczne sytuacje, w których dziecko wyjątkowo może być przewożone samochodem bez fotelika. Pierwsza z nich to taka, gdy nasza pociecha ma więcej niż 135 cm i mniej niż 150 cm wzrostu, ale dość duża masa ciała uniemożliwia jej wygodne siedzenie w foteliku lub podstawce. Wtedy dziecko może z nami jechać, siedząc bezpośrednio na tylnej kanapie i koniecznie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Drugim przypadkiem są przeciwwskazania zdrowotne określone przez lekarza, wedle których dziecko nie powinno być przewożone w foteliku. Takie zaświadczenie dobrze jest mieć zawsze przy sobie.

Trzecia sytuacja jest nieco kontrowersyjna, jednak całkowicie dopuszczalna w świetle przepisów. Wyobraźmy sobie, że przewozimy trójkę dzieci, a kanapa w naszym samochodzie jest na tyle krótka, że nie mieszczą się na niej trzy foteliki lub podstawki. Wtedy warunkowo prawo zezwala na to, aby jedno z dzieci – które ma oczywiście ukończone 3 lata – siedziało z tyłu między dwoma fotelikami. Wystarczy, że będzie przypięte pasami bezpieczeństwa, ale takimi, które rzecz jasna są dopasowane do jego wzrostu.

Z punktu widzenia rodzica lub opiekuna takie rozwiązanie nie jest jednak w stu procentach zadowalające. Przede wszystkim trudno jest dokonać wyboru, które dziecko sadzamy akurat bez fotelika i narażamy je na większe niebezpieczeństwo. Bo trzeba sobie otwarcie powiedzieć, w razie kolizji dziecko może bardzo łatwo wyślizgnąć się z pasów i doznać obrażeń ciała. Dlatego jeśli naprawdę chcemy zadbać o bezpieczeństwo trzeciego dziecka podczas jazdy samochodem, to już lepiej posadzić je w foteliku na przednim siedzeniu.

Jak dobrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

Na rynku istnieje kilka kategorii fotelików samochodowych dla dzieci. Oczywiście najważniejszym kryterium ich podziału jest waga dziecka, ale warto też brać pod uwagę jego wzrost. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których wagowo dziecko mieści się w danym przedziale, jednak na tyle już urosło, że nie jest mu po prostu w siedzisku wygodnie.

Podczas wyboru fotelika bardzo istotny jest też sposób jego mocowania do siedzenia. I tu rozróżniamy dwa typy: mocowane za pomocą pasów bezpieczeństwa i wpinane w specjalne punkty ISOFIX, które dodatkowo stabilizują siedzisko. To drugie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ fotelik jest w zasadzie przytwierdzony do ramy samochodu, co zapobiega jego przesunięciu w czasie kolizji. Obecnie wszystkie nowe modele Toyoty posiadają właśnie mocowania ISOFIX w standardzie. Przejdźmy jednak do podziału fotelików ze względu na wagę dziecka.

Waga 0–13 kg: foteliki te są przeznaczone dla noworodków i około rocznych niemowlaków. Mają one też tak zwaną funkcję nosidełek, które możemy jednym ruchem wyjąć z samochodu i przenosić, a nawet zamocować do ramy wózka. Co ważne, montujemy je wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. I jeszcze jedno, foteliki dla najmniejszych dzieci przez kilka kolejnych miesięcy rosną wraz z nimi. Dzieje się tak dzięki wyjmowanym elementom podtrzymującym główkę i boczki dziecka.

Waga 0–18: foteliki tego typu mają w zasadzie bardzo zbliżone parametry do opisywanych powyżej. Podobnie są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, jednak w wieku od 6 miesięcy. Wiąże się to z tym, że mają pozycję mniej leżącą, co z kolei daje nam gwarancję, że posłużą naszym dzieciom znacznie dłużej – przy dobrych wiatrach nawet do 4. roku życia. Montujemy je także tyłem do kierunku jazdy.

Waga 9–25 kg: są to tak zwane „drugie” foteliki, w których przewozimy dzieci kilkuletnie przodem do kierunku jazdy. Nasze pociechy siedzą w nich w pozycji wyprostowanej, mają też specjalne osłony boczne na głowę. Foteliki te wyposażone są w pięciopunktowe wewnętrzne pasy dodatkowe.

Waga 15–36 kg: foteliki z tej kategorii są przeznaczone dla starszych dzieci w wieku do około 12 lat, które wozimy do przedszkola i pierwszych klas podstawówki. Nie są już wyposażone w pasy wewnętrzne, przypinamy je za pomocą pasów samochodowych. Foteliki takie najczęściej mają regulowaną wysokość zagłówka, co ułatwia podparcie głowy, gdy dziecko rośnie.

Od kiedy dziecko może jeździć w podstawce?

Podstawki są dość często używane, gdy samochodem podróżują starsze dzieci, które nie osiągnęły jeszcze określonego przepisami wzrostu 150 cm. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku dzieci o wadze powyżej 22 kg, jednak zauważalna jest tendencja od odchodzenia od nich. Dzieje się tak z powodów bezpieczeństwa, gdyż podstawka dla dziecka nigdy nie ochroni go w tak skuteczny sposób, jak fotelik. Dlatego gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie, co jest bezpieczniejsze, podstawka czy fotelik, odpowiedź ta będzie jednoznaczna – fotelik.

Od kiedy dziecko może jeździć na przednim siedzeniu?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na przednim siedzeniu możemy przewozić najmniejsze dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Konieczne jest jednak wyłączenie wtedy przedniej poduszki powietrznej, gdyż jej aktywacja może grozić poważnymi urazami najmłodszego pasażera. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to punktem granicznym jest oczywiście wzrost 150 cm. Po jego przekroczeniu nasze dziecko śmiało może siedzieć z przodu jako pełnoprawny pasażer. Pamiętajmy jednak o tym, że w razie kolizji czołowej jest bardziej narażona na ewentualne uszkodzenia ciała. W związku z tym zawsze miejmy na uwadze dobro i bezpieczeństwo dziecka – postępujmy rozważnie i odpowiedzialnie.